TÜRKİYE: DİNİ ve DÜNYEVİ OLANI YENİDEN DÜŞÜNMEK PANELİ

TÜRKİYE: DİNİ ve DÜNYEVİ OLANI  YENİDEN DÜŞÜNMEK PANELİ

Prof. Dr. Ejder Okumuş moderatörlüğünde; Nihat Ergün, Prof. Dr. Şaban Ali Düzgün ve Dr. Necdet Subaşı’nın sunumlarıyla ”Türkiye: Dini ve Dünyevi Olanı Yeniden Düşünmek” konulu panelimizi gerçekleştirdik.

TÜRKİYE: DİNİ ve DÜNYEVİ OLANI  YENİDEN DÜŞÜNMEK PANELİ

"Laiklik" başlıklı sunumunda Nihat Ergün; kaynağını Avrupa’da kilisenin baskısını ortadan kaldırmak, ağırlıklı olarak insanın aklı ve bilimsel araştırmaları üzerindeki egemenliğini ortadan kaldırmak, bunu engellemek için uyguladığı devlet gücünü kiliseden ayırmak mantığıyla ortaya çıkan ’laiklik’ kavramını ele aldı. Bu kavramın Osmanlı da ortaya çıkışı ve Türkiye’de nasıl yorumlandığı, din ve devlet ilişkisinde nasıl bir rol üstlendiği üzerinde durdu.

"Sekülerlik" başlıklı sunumunda Prof. Dr. Şaban Ali Düzgün; Profanlık-Sekülerlik- Dünyevileşme kavramları arasındaki ilişkiden yola çıkarak, ’Batının ürettiği bir dünyevileşme formu’ olarak seküler kelimesinin tarih içerisindeki kullanım alanlarının evriminden bahsetti. Kavramın farklı coğrafyalardaki tezahürleri ve etkileri üzerinde durarak sekülerliğin siyasi ve kelami boyutunu ele aldı.

"’Dünyalık Din’ Anlayışı" başlıklı sunumunda Dr. Necdet Subaşı; önceki iki konuşmayı tamamlayacak nitelikte sekülerliğin ve laikliğin Türkiye’deki sosyal boyutu ve acımasız gerçekliği çerçevesinde konuşmasını gerçekleştirdi. Bir kavramsallaştırma önerisi olarak ’Dünyalık Din’ kavramı ile mevcut durumu analiz ederek dinin toplumsal hayattaki rolü ve din anlayışları üzerinde durdu.

 

 

Paylaş:

Yorumlar

Henüz yorum eklenmemiş..

Yorum Ekle
  • Yenile